Reklama Google

Zupa pomidorowa tak na szybko

Pomidorowa. Statystycznie podobno jedna z ulubionych naszych zup. Gotowana na wiele sposobów, więc nie odkrywam nic nowego. Jednak za czasów studenckich, został mi taki pomysł na jej mega szybkie przygotowanie. Przyznam, że w takiej wersji akurat przygotowuję ją dość rzadko i faktycznie tylko wtedy, kiedy zrobiły mi się pustki totalne zarówno w portfelu jak i w lodówce. Zupa pomidorowa tak na szybko stanowi u mnie “wyjście awaryjne”. Macie takie? Ufam, że na pewno. Nie da się ukryć, że to szybkie przygotowanie nie zawiera mnogości składników, warzyw czy przypraw, ale jest bardzo po prostu szybkie, tanie i ciepłe. Taki był cel. No dobrze, dodam, że nie zawiera żadnych dodatkowych warzyw 😉

Składniki:

¼ paczki ulubionego makaronu (ja zazwyczaj wybieram ten cienki rosołowy, albo jakiś inny który akurat mam pod ręka, po prostu taki który się szybko ugotuje)

2-3 łyżki koncentratu pomidorowego

1 kostka rosołowa, pieprz

Gotujemy ok 0,5 litra wody, po zagotowaniu wrzucamy kostkę, dodajemy makaron, gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Przed końcem gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy, dodajemy pieprzu, mieszamy, przelewamy na talerz, wcinamy ze smakiem. Jeśli akurat dysponujemy natką pietruszki czy śmietaną- dodajemy. Jeśli nie, obywamy się bez nich. Czas przygotowania wariacji na temat zupy pomidorowej wynosi między 5 a 10 minut;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.