Kto nam podkłada świnię czyli o skandalach w żywności..

kto nam podkłada swinie
wariacje.zaminimum.pl

To kolejna książka, jaką uszczęśliwiło tym razem mnie wydawnictwo Znak Literanova.  Sięgnęłam po nią z nieukrywaną ciekawością, po małym zapoznaniu  się o czym jest. I zdecydowanie decyzji o przeczytaniu nie żałuję.  Ale do rzeczy.

Książka „Kto nam podkłada świnię”  autorstwa U.Pollmer, M.Niehaus, A.Fock, J.Muth zawiera szczegółowe opisy największych skandali żywnościowych ostatnich lat. I nie da się ukryć, jest to  pozycja dość szokująca, choć jednocześnie wciągająca.

Autorzy w ciekawy, aczkolwiek w dość brutalny miejscami sposób obnażają wszystko to, co słyszymy w mediach na  temat zdrowej żywności.  Co istotne, wszystko przekazane jest na podstawie licznych badań, często niedostępnych dla zwykłego konsumenta. Przytaczane są liczne fakty dotyczące zdrowej BIO żywności, która jak się przyjrzeć bliżej nie do końca taka super jest. Jak nie wiadomo o chodzi- to wiadomo, że chodzi o kasę. Autorzy dość precyzyjnie wyjaśniają, w jaki sposób wielkie koncerny wykorzystują niewiedzę  konsumentów. W pozycji zawartych jest również dużo rzetelnych informacji o wirusie wściekłych krów, czy ptasiej grypy. Zawiera tak naprawdę rzeczy, o których się nie mówi głośno, gdyż może to być niewygodne.

Rozdział za rozdziałem książka wciąga i  przeraża czytelnika coraz bardziej. Dość smutne jest to, że niestety wiele informacji dotyczących zagrożeń czy wirusów jest  przez media przekazywanych w taki sposób, aby ktoś miał z tego korzyść i niekoniecznie jest to konsument.  Absolutnie polecam do przeczytania każdemu , kto przede wszystkim uważa, że wszystko co BIO i EKO jest lepsze. Jest interesującą pozycją również dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z tematyki żywienia, zazwyczaj opieraną na przekazach medialnych.

Moim subiektywnym zdaniem, ta lektura jest niesamowita, bowiem otwiera oczy szeroko, tak bardzo szeroko, że chwilami musiałam przerywać jej czytanie aby dotarło do mnie to co przeczytałam. Z jednej strony każe zastanawiać się nad wyborami podejmowanymi na co dzień, podczas kupowania żywności, natomiast z drugiej sugeruje zachowanie zdrowego rozsądku.  Dlatego uważam, że po prostu warto po nią sięgnąć.

Dodaj komentarz